7 نکته ی ضروری مراقبت از چشم در زمستان

7 نکته ی ضروری مراقبت از چشم در زمستان

در فصل زمستان با افزایش خشکی هوا مشکلاتی برای پوست ها و چشم ها به وجود می آید. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می کنند، احتمالا بیشتر خشکی چشم ها اذیتشان خواهند کرد. ما در این مقاله به شما چند راهکار ایده آل خواهیم گفت تا با به کارگیری آن ها بتوانید در زمستان از خشکی بیشا از حد چشمانتان در هنگام استفاده از لنزهای تماسی جلوگیری کنید.

از لنزهای روزانه استفاده کنید.

لنزهای روزانه همان لنزهای یکبار مصرف هستند. لنزهای یکبار مصرف برای فصل زمستان گزینه های بسیار مناسبی هستند. گرچه لنز یکبار مصرف برای استفاده ی هر روز می تواند هزینه بر باشد، اما گزینه ی بسیار مناسبی برای فصل زمستان است.

البته توجه داشته باشید که هزینه های نگهداری لنزهای ماهانه نیز زیاد خواهد بود. اما با خرید لنزهای یکبار مصرف هیچ هزینه ای برای خرید محلول لنز و جالنزی نخواهید پرداخت. به غیر از این، استفاده از لنزهای یکبار مصرف بسیار راحت است.

این لنزها به علت این که طراحی نازکتری دارند، راحتی بیشتری در استفاده به دنبال دارند. همچنین اکسیژن بیشتری را از خود عبور می دهند و از قابلیت تنفس بهتری برخوردار هستند. این لنزها سطح هیداراته چشم ها را بهتر حفظ می کنند و یک راه حل ایده آل برای فرار از خشکی چشم در فصل زمستان می باشند.

محافظت از چشم در برابر اشعه های ماوراءالبنفش

اشعه های ماوراءالبنفش به همان میزان که در فصل تابستان برای سلامت چشم ها مضر می باشند، در زمستان نیز برای چشم ها خطر دارند.

هنگام خرید لنزها، توجه داشته باشید لنزی را خریداری کنید که دارای این ویژگی باشد. در حال حاضر برندها به موضوع اهمیت می دهند و لنزهایشان را با قابلیت فیلتر اشعه های UV تولید می کنند. بیشتر برندها این قابلیت را برای لنزهای خود در نظر گرفته اند و تنها امکان دارد که میزان فیلتر اشعه ها با هم تفاوت داشته باشند.

لنزهایی که این قابلیت را دارند از کارایی بیشتری برخوردار هستند و می توانند به خوبی از چشم ها در برابر اشعه های مضر فرابنفش محافظت کنند.

می توانید لنزهای طبی جانسون اکیو وی اویسس را امتحان کنید. این لنز علاوه بر این که آبرسان بسیار خوبی است تا مقدار بالایی از ورود اشعه های مضر به چشم جلوگیری می کند.

خرید لنزهای بوش اند لومب پیورویژن

لنزهای بوش اند لومب در سری پیورویژن لنزهایی مناسب برای افراد با چشمان خشک و حساس می باشند. این لنز گرچه جز لنز فصلی قرار دارد، اما برای استفاده های طولانی مدت کاملا مناسب می باشند و از چشم ها در برابر خشکی محافظت می کند.

این لنز دارای ویژگی های دیگری نیز می باشد که آن را در زمره ی بهترین لنزهای تماسی قرار داده است. به عنوان مثال کاهش انعکاس نور، وضوح تصویر بالا حتی در شب و نور کم و اکسیژن رسانی بالا از جمله ویژگی های این لنز است.

همچنین لنزهای بوش اند دارای لنزهای مناسب هم برای افراد نزدیک بین و هم دور بین است. این لنز در محیط های گرم و خشک نیز قابل استفاده است. برای خرید این لنز به فروشگاه لنزون مراجعه کنید.

دوری از وسایل گرمازا

گرچه در فصل زمستان هیچ چیز لذت بخش تر از قرار گرفتن در کنار شومینه و یا بخاری نیست. اما توجه داشته باشید که گرمای بیش از حد باعث خشکی بیشتر هوا، سوزش چشم ها و قرمز شدن آن ها می شود.

پس سعی کنید که خودتان را از این وسایل دور نگه دارید. همچنین در ماشین سعی کنید کمتر از بخاری ماشین استفاده کنید. در صورت ضرورت دریچه های خروج گرما را به نحوی تنظیم کنید که در تماس مستقیم با چشم هایتان نباشد.

استفاده از قطره چشم

استفاده از قطره های چشمی مخصوص لنز در هنگام استفاده از لنزها به شدت توصیه می شود. فرقی ندارد که در فصل تابستان یا زمستان هستید. قطره های لنز باعث تسکین چشم ها و افزایش حس راحتی لنز در چشم می شود.

احتمالا نیاز شما به این قطره ها در فصل زمستان افزایش پیدا کند. این قطره ها با بهبود هیدراتاسیون طبیعی چشم و افزایش گردش خون به کاهش خستگی و خشکی چشم ها کمک می کند.

کم کاردن ساعات استفاده از وسایل دیجیتال

امروزه وسایل دیجیتال جزئی جداناپذیر از زندگی روزمره ی ما را تشکیل داده اند. تماشای تلویزیون، استفاده از موبایل، تبلت و لپتاپ ها ساعات زیادی را در طول سال به خود اختصاص داده اند.

اما در فصل زمستان به علت کوتاه تر شدن روزها و روشن شدن لامپ ها برای ساعات بیشتری و هم چنین خشکی هوا، استفاده از وسایل دیجیتال می تواند فشار بیشتری به چشم تحمیل کند.

برای این که بتوانید در زمستان هم طبق روال گذشته از وسایل دیجیتال استفاده کنید و هم فشار کمتری به چشم خود وارد کنید، بهتر است قانون 20-20-20 را رعایت کنید. در این قانون باید پس از هر 20 دقیقه کار با وسایل دیجیتال، به مدت 20 ثانیه به جسمی در فاصله ی 20 فوتی نگاه کنید.

نگاه کردن به وسایل دیجیتال برای مدت زمان طولانی با کاهش تعداد پلک زدن همراه است. به همین دلیل است که خشکی چشم را افزایش می دهد. برای جلوگیری از خشکی چشم یا باید تمریناتی که در بالا گفته شد انجام دهید یا از اشک های مصنوعی استفاده کنید.

مرطوب نگه داشتن چشم ها

پوست اطراف چشم شما به عنوان نازک ترین و ظریف ترین پوست بدنتان شناخته می شود. مرطوب نگه داشتن آن با کمک کرم های مرطوب کننده، به حفظ هیدارته چشم ها بسیار کمک می کند.

همچنین نوشیدن آب به میزان کافی از اهمیت بالایی از جلوگیری خشکی چشم ها دارد. در زمستان معمولا افراد تمایل کمتری به نوشیدن آب دارد و این باعث تشدید خشکی چشم ها می شود. حتما سعی کنید اگر تمایلی به نوشیدن آب ندارید، باز هم از مایعات کافی در زمستان نیز استفاده کنید تا اثر خشکی هوا را بر چشم ها و لنزهایتان کاهش دهید.

استفاده از سبزیجات، ماهی های تازه، مغزها و میوه های تازه نیز می تواند به بهبود عملکرد لنزهای چشم در فصل زمستان کمک کند.

 همچنین بهتر است مدت زمان استفاده از لنزهایتان را در زمستان کاهش دهید. این کار باعث بهبود اکسیژن رسانی به چشم و جلوگیری از خشکی چشم می شود.

نمالیدن چشم ها با وجود لنز

اگر در حین استفاده از لنز احساس خارش در چشم هایتان کردید، از مالیدن آن ها به شدت جلوگیری کنید. در فصل زمستان وسایل گرمازا و دود بخاری باعث افزایش تحریک پذیری چشم ها می شود. اما مالیدن چشم ها راهکار مناسبی برای کاهش خارش چشم ها نیست و باعث بدتر شدن آن می شود.

این کار می تواند باعث جابه جایی لنزها در چشمتان و باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری شود. برای کاهش خارش ناشی از استفاده از لنزها در زمستان بهتر است از لنزهای یکبار مصرف استفاده کنید. همچنین در صورت استفاده از لنز ماهانه در ضدعفونی و شست و شوی آن ها دقت کافی به خرج دهید. ضمن این که از محلول لنزهای با کیفیت برای شست و شوی آن ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

blank